V glasbenem svetu redko pride do odkritij, ki nas popeljejo naravnost v srce zgodovine rock’n’rolla.
Eno takšnih presenečenj je pred kratkim prišlo iz Vancouvra, kjer je Rob Frith, lastnik legendarne trgovine plošč Neptoon Records, med starimi kasetami povsem po naključju naletel na izjemno redko kopijo avdicijskega posnetka skupine The Beatles iz leta 1962.
Sprva je Frith mislil, da gre za eno od številnih neavtoriziranih kopij, ki so med oboževalci znane kot »bootlegi«. Kaseta z oznako “Beatles 60s Demos” je leta samevala med drugimi redkimi posnetki, dokler je ni pred kratkim prvič predvajal – in ob tem doživel pravo presenečenje. Že ob prvih taktih je bilo jasno: to ni navaden piratski posnetek. “Slišalo se je, kot da so Beatlesi v sobi,” je povedal za CBC. Kakovost zvoka je bila izjemna – skoraj studijska. Poslušal je 15 skladb, za katere je hitro posumil, da so del famozne avdicije za založbo Decca.
Ta avdicijski posnetek, narejen 1. januarja 1962 v londonskem studiu Decca, je eden najbolj znanih “kaj-bi-bilo-če” trenutkov v zgodovini rocka. Decca je takrat Beatlesom zaprla vrata – odločitev, ki so si jo mnogi dolgo očitali. Skupina je nato podpisala z založbo Parlophone, pod taktirko legendarnega producenta Georgea Martina, in že leto kasneje izdala svoj prvi album Please Please Me. Ostalo je – kot pravimo – zgodovina.
Pomembnost Frithove najdbe je potrdil tudi Larry Hennessey, glasbeni arhivar in radijski veteran. Po njegovih besedah gre za trak, navit na t. i. “leader tape”, ki se uporablja za profesionalne studijske mojstre – še en dokaz, da ne gre za običajno kopijo.
Zgodba pa tu ne konča – Frith je po objavi odlomka prve skladbe s kasete (“Money (That’s What I Want)”) na Instagramu stopil v stik z Jackom Herschornom, nekdanjim šefom založbe Mushroom Records. Prav Herschorn je trak prinesel iz Londona v 70. letih, ko mu ga je izročil znan britanski producent, ki mu je predlagal prodajo kopij v Severni Ameriki. Herschorn pa je to zavrnil: »Ni se mi zdelo prav. Beatlesi si zaslužijo bolj pravično obravnavo. Ta posnetek si zasluži uradno izdajo.«
Za zdaj Frith nima namena posnetka prodati. Poudarja, da bi bil pripravljen izdelati kopijo za založbo Decca, če bi se odločili za uradno izdajo. Sicer pa dodaja s kančkom humorja, da bi trak brez pomisleka izročil Sir Paulu McCartneyju – če bi ga ta obiskal v njegovi prodajalni plošč.
Za oboževalce Beatlesov in glasbene zgodovine je to neverjeten vpogled v formativno obdobje ene največjih skupin vseh časov. Posnetek ponuja nefiltriran zvok mladih Beatlesov – še s takratnim bobnarjem Petom Bestom – tik pred tem, ko so začeli preoblikovati svetovno glasbeno krajino.